Привіт! Мене звати Андрій, я засновник і директор компанії, яка постачає насіння та елементи живлення для аграрного сектору. За роки існування компанії мені довелося мати справу з типовими для українських реалій труднощами у веденні бізнесу. Це бюрократія з оформленням різних довідок і звітуванням перед податковими та статистичними органами, безпідставне блокування податкових накладних, тиск з боку контролюючих органів та спецслужб. 

Як наслідок, виходить, що для власників малого та середнього бізнесу, які не хочуть платити хабарі і носити подачки по кабінетах, фактично не залишається часу для ведення господарської діяльності та отримання прибутку. Бо доводиться майже щодня захищати свій бізнес від свавілля і тиску.

Моя компанія – одна з тих, яку намагалися “піджати” або фактично знищити. Ми пережили перевірки, кримінальні справи, обшуки і вилучення майна.

Маючи такий досвід, вважаю за правильне дати 5 порад підприємцям, як захистити свій бізнес та не перетворити його на «дійну корову» для людей з владними повноваженнями. 

1. МОНІТОРИТИ «УВАЖНІСТЬ»

Будьте уважні до свого оточення, контрагентів, з якими ви працюєте. До компаній, як правило, починають підбиратися через інші фірми, з якими вони співпрацюють. Тому так важливо знати про своє оточення та контрагентів майже все. 

Моніторинг можна здійснювати за допомогою сервісів таких як: CONTR AGENTOpenData UA та сервіс YOU CONTROL, який, до речі, теж одночасно зі мною потерпав від тиску спецслужб.

2. НЕ БУТИ «КОРИСТУВАЧЕМ» КОРУМПОВАНОЇ СИСТЕМИ

Потрібно знати та усвідомлювати, корупція у всіх її проявах – зло.

Те, що вам можуть  інкримінувати, не завжди може відповідати дійсності.    

Потрібно розуміти: пропонуючи хабар, ви автоматично погоджуєтесь з тим, у чому вас звинувачують, потрапляєте під систематичні побори, шантаж та ставите себе і свій бізнес в залежність.

3. МАТИ ПРИ СОБІ АНТИКРИЗОВУ PR-СТРАТЕГІЮ

Якщо ви переконані у своїй правовій позиції та безпідставності наїзду, то це має бути висвітлено в публічній площині. Це допоможе зупинити незаконні дії. Заодно ви зможете знайти однодумців та прихильників вашої позиції. У моєму випадку я подавав офіційне звернення до народного депутата, антикорупціонера Сергія Лещенка. Він відреагував та допоміг, звертаючись до різних служб і міжнародних бізнес-омбудсменів. Це дало позитивний результат у подальшій боротьбі.

4ВСТУПИТИ ДО «БІЗНЕС-КЛУБУ»

Вступивши до бізнес-асоціаціації чи бізнес-клубу, ви автоматично отримуєте набір інструментів для захисту свого бізнесу. Зараз безліч впливових бізнес-асоціацій, клубів та спілок, які об’єднуються, аби захистити свій бізнес.

5. «ДІДЖИТАЛІЗУВАТИСЬ»

На сьогоднішній день наша компанія тримає всю свою інформацію на міжнародних віртуальних серверах. Також ми переходимо на  електронний документообіг та цифрові підписи. Це допоможе позбутися можливості маніпулювати вилученням бухгалтерської документації та комп’ютерної техніки.

«На інших сподівайся, але й сам не зівай»

Наразі залишається вірити, що новообраний парламент і наново сформований Кабмін буде підтримувати та реалізовувати оголошену політику Президента щодо розвитку бізнесу в Україні. Дійсно, з боку виглядає все доволі безхмарно. Проте, базуючись на отриманому досвіді, в нашій державі, треба завжди бути готовим до різких та непередбачуваних поворотів долі (це я про напади рейдерів та тиск органів правопорядку). Адже люди, які звикли нападати на бізнес, швидко пристосовуються до змін законодавства і знаходять нові шляхи для підступів. А поки ж користуйтесь порадами і нехай вони допоможуть мінімізувати ризики, які загрожують розвиватися нормальному та прогресивному бізнесу в Україні.