Час карантину перевернув усе з ніг на голову. Онлайн-інструменти опановують всі, навіть ті, хто ще учора кричав: “та нашо воно мені нада”.

Кількість вебінарів за ці тижні пандемії перевищила усі пройдені та проведені мною за всі 29 років попереднього життя.
У цьому блозі я хочу поділитися власним досвідом, корисним як для організаторів і спікерів на вебінарах, так і для їх слухачів:

Оберіть зручну для вас платформу для проведення таких заходів. Ринок зараз дозволяє. ТОП-10 додатків ділюся тут.
Я відкрила для себе zoom. Використовую зараз платну версію. Базова коштує 15 доларів на місяць (до 100 людей). Можна використовувати і безкоштовну, але там є обмеження по часу і кожні 40 хв конференції вас буде автоматично ”викидати” із системи. Зайти знову можна ж одразу. Тут ви самі визначаєте, який формат зручніший: платний чи безкоштовний.

Завантажити додаток можна тут: 

Які я можу виділити переваги: 

 • використовувати можна як з мобільного додатку, так і без нього (в браузері);
 • проводити запис в “хмару” або на комп (платна версія);
 • скидати в чат інформацію, файли, поширювати екран і спільно працювати командою. 

Інструкцію можна почитати тут і подивитися відео тут. Насправді їх більше ніж достатньо, ці, на мою думку, найбільш детальні та прості.

Мій принцип роботи: одразу спробувати самостійно, а потім прочитати інструкцію, так, на мою думку, більш зрозуміло. Але ви самі знаєте як краще опановуєте нові програми.

Завебінарило за вікном

Якщо ви і організатор, і спікер, то попросіть когось зі знайомих чи учасників разом з вами ЗАВЧАСНО протестувати обрану платформу. Якщо ви тільки спікер, запитайте організатора про технічні моменти.

Звертайте увагу: Техніка

 1. на якість інтернету (чи відтворюється відеозображення, звук, чи запускається презентація);
 2. на якість звуку. Рекомендую обирати гарнітуру, оскільки динаміки ноута будуть передавати сторонні шуми і звук буде нечітким. Бажано, щоб це була професійна гарнітура, якщо така відсутня, то підійдуть і навушники від телефону;
 3. на якість зображення (протерти фронтальну камеру);
 4. на заряд ноутбука, краще під’єднайте його до живлення.

Приміщення

 1. Якщо ви вдома, бажано обрати окрему кімнату та попросити “домашніх” не турбувати вас. Можна на дверях повісити табличку типу “Я працюю. Не турбувати”. Не забудьте подбати про своїх котиків, песиків (але це так мило, коли вони влазять в екран))))
 2. Фон позаду. Бажано, щоб це була однотонна світла стіна або брендвол, якщо це можливо. Уникайте предметів, рослин і т.д. на фоні.
 3. Якщо в приміщенні є вікна, то бажано, щоб вони були перед вами. Вікна збоку чи позаду змінюватимуть ваше зображення.

Зовнішній вигляд

Не варто одягати

 • Домашній одяг типу піжами. Не дуже комільфо 😉
 • Одяг в полоску чи мілку клітинку, оскільки зображення може “рябити”.  
 • Одяг в колір фонової стіни. Ви “зіллєтеся” та вийде ефект голови без тіла.

Як проводити вебінар

До початку

 • Поставте фонову заставку з темою лекції та спікером. Або інший фон.
 • Вимкніть звук усім учасникам в адмінській панелі.
 • Підготуйте склянку води для себе. Коли ви багато говорите, може з’явитися сухість в горлі, краще подбати про це завчасно. 

Початок вебінару

 • привітайтеся з учасниками та представте спікера і тему;
 • зазначте таймінг роботи: “Ми працюватимемо з … по такий то час”;
 • зазначте формат роботи з чатом та мікрофонами учасників (тут я практикую писати питання в чат протягом лекції та зачитувати їх асистентом чи спікером кожні 20 хв., це додає динаміки вебінару);
 • попередьте учасників про запис (якщо такий буде) та увімкніть його (щоб не забувати, я поставила собі в налаштуваннях галочку “завжди зберігати”);
 • попросіть учасників увімкнути камери (НЕ ЗВУК), щоб побачити людей, з якими ви працюєте та, за можливості, не вимикати їх. Для мене особисто краще працювати, коли бачу людей, а не “чорні іконки”.

Вебінар

 1. Найоптимальніший, на мою думку, варіант – електронна ПРЕЗЕНТАЦІЯ+ВІДЕО (ви), тобто учасники бачать і вас, і вашу презентацію на своїх моніторах. Це дає ефект присутності та робить вебінар більш “живим”.
 2. Можна вести роботу, використовуючи звичайну дошку чи фліпчарт, але в такому разі треба подбати про камеру хорошої якості
 3. Використовуйте інтерактив, спілкуйтеся з аудиторією з допомогою чату чи вмикайте учасникам мікрофони для дискусії. Тим самим ви “включатимете” учасників в хід вебінару. Ось кілька онлайн-інструментів: 

mentimetr (інструкція до використання тут) – це онлайн-ресурс для створення інтерактивних презентацій, опитувань, голосувань в режимі реального часу, який дозволяє миттєво отримувати зворотній зв’язок від аудиторії. Варто лише створити свій обліковий запис та створювати опитування. Алгоритм для учасників доволі простий: заходиш на сайт menti.com, бачиш вікно із запрошенням ввести код, вводиш код, ім’я і потрапляєш на сторінку опитування. Також якщо ви “пошерили” свій екран для учасників, вони бачитимуть це і в себе. ВАЖЛИВО! Безкоштовна версія дає можливість проводити лише анонімні опитування. 

Також можна створювати вже створені опитування по програмі в KAHOOT (інструкція тут). В KAHOOT безкоштовна версія дає можливість проводити опитування на швидкість між учасниками. 

Якщо ви таке плануєте проводити, подумайте про додаткову мотивацію для переможців). 


Завершення

проведіть сесію запитань-відповідей (встановлюйте ліміт, враховуючи озвучений таймінг та модеруйте запитання);

підведіть підсумки та зробіть коротке резюме;

подякуйте за участь та анонсуйте наступну зустріч (за необхідністю).

Якщо ви вели запис, можна розіслати на електронні пошти або в зручний месенджер відеозапис учасникам. Перегляньте свій запис та зробіть висновки, що можна було б зробити краще.

БАЖАЮ УСПІХІВ, звертайтеся за підказками тут розкажу все, що знаю. На період карантину безкоштовно  😉