Ринок оренди нерухомості, як і всі інші, має свою специфіку і по-своєму переживає кризові часи. Всесвітня пандемія COVID-19 та заходи, запровадженні українським урядом для боротьби з розповсюдженням коронавірусу, – це і є велика криза. З її початком ринок орендної нерухомості почав грати за зовсім іншими правилами. Він має адаптуватися до нових реалій і трансформуватися через ті виклики, які виникають в останні місяці.

Я почав займатися підприємницькою діяльністю у сфері оренди нерухомості відносно недавно. Але ці кілька років дали мені розуміння усіх процесів, які відбуваються у галузі. Мені подобається займатися таким бізнесом, не зважаючи на те, що окупність таких проектів у Полтаві становить 10-14 років. Це довготривалі і затратні ремонти та постійне виникнення робочих питань різноманітного характеру, які завжди тримають тебе в режимі “on”. Але, у той же час, це практично постійні та стабільні фінансові надходження кожного місяця.

Є один важливий момент, на якому я хочу зупинитися перед тим, як перейти до обговорення карантинних часів. Це особисті критерії власника нерухомості, якими він керується при виборі орендаря. Всі ми розуміємо, що основний і найперший критерій, – це питання вартості оренди. Хто може заплатити більше – той має більше шансів отримати приміщення в користування. Здебільшого так і є. Але особисто в мене трохи інший підхід, де фінансова вигода не завжди відіграє основону роль при виборі клієнта.

Я звертаю увагу на ділову репутацію (що це за фірма чи бренд, чим займається, яка в неї історія попередніх оренд, платоспроможність, рівень порядності, чи несе вона відповідальність за зобов’язаннями), можливий період спіпраці (чим довше потенційний орендар буде користуватися приміщенням – тим краще), особисте враження, яке справляє людина, та юридичні тонкощі співпраці (укладання та реєстрація договір оренди). Такий пакет оціночних критеріїв відбору підходить для орендарів як комерційної, так і житлової нерухомості. І повірте: притримуючись цих пунків, я дуже рідко маю проблеми з клієнтами.

А тепер до найболючішого. 11 березня 2020 року Кабмін прийняв постанову №211 для протидії розповсюдженню короновіруса, якою обмежує або прямо забороняє роботу ряду суб’єктів господарювання, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення з певними виключеннями.

Що це означає, я думаю, пояснювати не потрібно: ділова, фінансова, економічна активність у багатьох сферах фактично призупиняється, підприємства запроваджують внутрішні карантинні заходи, багато людей відправлено у неоплачувану відпустку. Це все прямо відображається на ринку оренди нерухомості: підприємства та організції не можуть працювати і, відповідно, користуватися орендованим майном, оборот та дохідність компаній і людей падають, вони не можуть покрити свої зобов’язання по сплаті орендної плати, деякі просто виїзджають та банкрутують.

Що в такій кризовій ситуації має робити власник нерухомості? Я тримаюся за хорошого клієнта і йду йому назустріч, щоб полегшити його фінансовий стан і щоб він довше тримався на плаву. Бо якщо він не зможе платити і з’їде, до мене завтра не вишикується шеренга нових орендарів, які хотітимуть заїхати у це приміщення. Пропозицій на ринку дуже багато, а хороших орендарів мало. Звичайно, що кожна ситуація і кожні ділові стосунки між власником та орендарем особливі. Як і договори оренди, де мають бути враховані пункти, які регулюють виникнення таких ситуацій.

План моїх дій і бачення може не враховувати індивідуальних аспектів кожної ситуації. Можливо, здача нерухомості в оренду – це єдине джерело доходів родини. Або люди не можуть знизити оренду, бо мають фінансові зобов’язання перед банківськими установами чи кредиторами. Тому я описую виключно своє бачення.

Як я особисто для себе вирішив пережити період карантину, не втратити клієнтів і з усією відповідальністю та розумінням піти на зустріч своїм орендарям і що я пропоную зробити іншим власникам нерухомості :

  • для працюючих комерційних об’єктів, де орендарі користуються приміщеням і на діяльність яких не вплинули карантинні обмеження, – оренда плата залишилась на попередніх умовах;
  • для працюючих комерційних об’єктів, де орендарі користуються приміщеням, але в яких через карантинні обмеження знизилась ділова активінсть, – зменшення орендної плати до -50%;
  • для не працюючих комерційних об’єктів, де орендарі не користуються приміщенням, – не нараховувати орендної плати;
  • для орендарів житла, на роботу яких не повпливали карантинні обмеження, – орендна плата залишилась на попередніх умовах;
  • для орендарів житла, які тимчасово втратили оплату праці через карантинні обмеження, – зменшення орендної плати до -50%.

І повірте, найгірша позиція, яку ви можете зайняти як власник,  –  “проблеми індіанців шерифа не хвилюють” чи “плати або вимітайся”. Тому що з таким підходом у результаті програють всі. Люди втратять місце для житла чи роботи, а ви – стабільний фінансовий прибуток. Нехай він тимчасово буде менший, але збережеться на плюсовому балансі.

Думайте ширше і наперед. І цим ви однозначно зробите свій внесок у підтримку української економіки, а це зараз потрібно нам усім.