Наташ, ти записалася на вебінар?

У моєму Instagram і Facebook завжди мелькали анонси різних можливостей. Але зараз таке враження, що вони просто сказилися і вирішили захопити планету. Щодня звідусіль лізуть 100500 курсів про те, як бути продуктивним на карантині, навчитися готувати, вивчити англійську, десь схуднути і щось накачати.  

Але замість того, щоб змусити мене щось робити, усі ці мотиваційні лекції  мене просто бісять. Бо я нічого не встигаю. Здається, що всі вийдуть з карантину прокачаними, а я лише деградую.

А шо, так можна було?

Відчуваючи себе страшенно непродуктивною, полізла шукати в інтернеті причини своєї “лінивої” поведінки.

Виявляється, у нас є кілька реакцій на стрес: бий, біжи, завмирай. І всі вони абсолютно нормальні. Головне зрозуміти, який варіант підходить тобі, а не наслідувати когось. Перестати себе гризти за те, що реагуєш на карантин якось не так. Свої почуття варто прийняти, навіть якщо тобі вони не подобаються.

Моя ізоляція – мої правила

Який з варіантів поведінки на карантині ти не обереш, це не найкращий час, щоб нав’язувати собі нові звички. Для їх вироблення потрібно щонайменше два-три місяці. Однак людина в стресі не вчиться, навіть якщо не визнає для себе цього стану. Потрібно дозволити своєму тілу відпочити і тоді вже вводити нові звички.

Гештальт-терапевтка Наталка Шпот каже, що навчання потребує стану безпеки, для цього людина має бути спокійна. Коли вона в паніці, її мозок не має енергії на нові знання. Тож зараз не дуже вдалий час вчитися чомусь новому. Тож не варто кидатися брати участь у марафонах та скуповувати всі курси світу.

Так само важливо не завмерти, переставши бодай щось робити. Це час для рефлексування знань і досвіду, які ви вже маєте.

Чудовий варіант – робити те, що ви робили до карантину, пристосувавши це до нових реалій,. Якщо ви раніше займалися спортом,  ходили на курси чи вчили англійську – продовжуйте займатися цим удома.

Я 1-2 рази на тиждень займаюся зі своєю викладачкою по Zoom. Виявилося, що з нею можна не тільки вчити Past Perfect, а й класно поговорити (англійською, звичайно ж). А ще почала проходити курс Англійська для професійного зростання на Prometheus. Не тому, що карантин. А тому що часто доводиться подавати резюме і мотиваційні листи англійською. І мені все одно доведеться його колись пройти.

Карантинні ритуали

Навіть якщо дотримуватися цих мінімальних порад – прислухатися до своїх почуттів і не перенавантажувати себе, почуття фонового стресу ніхто не відміняв. Те що ми тримаємо себе в руках і не скуповуємо тони гречки і кілометри туалетного паперу, не значить, що ми не хвилюємося. Тому до must have карантинних буднів варто додати кілька ритуалів, які роблять нас трохи щасливішими.  

У мене їх кілька:

  • Зранку  – кава зі шматочком сиру. Думка про них допомагає встати з ліжка.
  • Під час волонтерства у кол-центрі – вишивка. Востаннє тримала її в руках 4-5 років тому. А тут ще й бісером вперше у житті почала шити. Уже є 2 брошки. І щось мені підказує, що це не кінець.
  • Ввечері, після роботи – серіал або прогулянки на велосипеді. За 2 місяці карантину в рідному містечку побачила ті місця, які не бачила за 17 років, які тут прожила.
  • Ну і, звичайно ж, ритуали краси перед сном. Скраб, маска для обличчя чи манікюр власноруч. Карантин – не причина відмовлятися від цих приємностей.

Бережіть себе і пам’ятайте, що карантин – це не назавжди. А нервова система з нами на все життя. Тож don’t stress.