«Хто володіє інформацією – той володіє світом». 

Цій фразі уже більше двохсот років. І на перший погляд, у вік інформаційних технологій вона виглядає смішно. Радіо, телебачення, інтернет, газети і журнали, соціальні мережі, реклама – здається, що інформація ллється на нас із кожного кутка. І не залежно від того, хочемо ми цього чи ні. Але часто саме та інформація, що нам потрідна, лежить десь у владних кабінетах за закритими дверима. І навряд чи її можна «нагуглити».

Як же знайти те, чого немає? Особисто я пишу запити. Інколи навіть по кілька штук за день.

Право подавати  інформаційні запити – це не суперздібність журналістів та активістів. Дякувати Закону «Про інформацію», який дозволяє кожному з нас вільно одержувати інформацію. Однак щоб отримати дійсно потрібну нам інформацію від владних структур, а не дірку від бублика у вигляді відписки, треба знати кілька хитростей. 

Хитрість 1. Питати можна, але не всіх

Вимагати інформацію ми можемо тільки в її розпорядників. Хто це такі? Це затверджений законом перелік установ, які зобов’язані оприлюднювати публічну інформацію, яка створюється у процесі їхньої діяльності.

Джерело – https://tribuna.pl.ua/news/25064/

Запитувати в розпорядників ми можемо тільки ту інформацію, яка стосується їхньої діяльності.  До того ж, ми не зобов’язані обгрунтовувати, навіщо нам потрібна запитувана інформація.

Так, від управління охорони здоров’я ми можемо вимагати надати інформацію про кількість травм на вулиці у зимовий період. А от про про план розчищення доріг від снігу і льоду вже треба питати в управління житлово-комунального господарства. Від комунального підприємства ми можемо вимагати звіт про використання коштів, а от питати у приватної фірми, куди вона витрачає кошти – ні. А от запитувати, наприклад, особисті дані працівників не можемо ні в кого.

Якщо вам потрібно отримати інформацію від міської ради і ви не знаєте, яке з управлінь чи відділів може нею володіти, краще напишіть запит на міського голову. А він, у свою чергу, визначить розпорядників інформації та зобовяже їх надати вам відповідь.

Хитрість 2. е-пошта for ever

Закон нам надає повну свободу в тому, як подавати запит: 

  • усно;
  • письмово;
  • у іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою).

Особисто мені найзручніше подавати запит е-поштою. З одного боку, це набагато швидше, аніж надсилати його звичайною поштою. А з іншого, набагато простіше контролювати його виконання. Якщо розпорядник не захоче рокривати якусь інформацію, то спробуйте довести, що він вам не надав її у телефонній розмові чи під час зустрічі. Або щ ви взагалі про це питали. А документ є документ)

Також після надсилання запиту раджу зателефонувати розпоряднику і запитати, чи отримали вони листа і який номер вхідного присвоїли. Вам це допоможе у майбутньому контролювати його виконання. А розпорядники побачать, що ви рішуче налаштовані і підковані в цьому питанні, тож просто проігнорувати ваш запит не вдасться. 

Єдиної форми для подачі запиту немає. Однак є кілька пунктів, які обов’язково мають бути в запиті.

Джерело – http://rda-kalanchak.gov.ua/stvoryty_zapyt

Також подати запит можна через сайт Доступ до правди

Хитрість 3. Only машиночитний варіант

Інколи нам доводиться запитувати в розпорядників не просто якусь інформацію, а копії документів, набори даних, таблиці. І їх нам надсилають у вигляді відсканованих картинок, які не можна ні розпізнати на комп’ютері, ні перевести у Word чи Excel. І не залишається іншого вибору, аніж вручну вводити цифри в електронний документ. І це добре, якщо там 1 сторінка, а не 150.

Тож у запиті варто уточнювати – прошу надати інформацію в машиночитеому варіанті. Чи це спрацює – 100% гарантії немає. Але якщо не спробуєте, точно отримаєте відсканований документ, який хіба що можна роздрукувати і повісити на стіну.

Хитрість 4. Правильні питання породжують правильні відповіді

Перед тим, як сформулювати запит, подумайте: що саме ви хочете отримати в результаті? Адже якщо вас цікавить статистика народжуваності в Полтаві, вас задовольнить лише загальна кількість новонароджених за кожен рік. Якщо ж вас цікавить, які дорого цього року ремонтуватимуть у місті, вам потрібен перелік вулиць, на ремонт яких виділили кошти. Якщо ж ви вирішили дізнатися більш детально про якусь закупівлю, тут на допомогу прийдуть копії тендерної документації.  

Хитрість 5. Чекати треба, але не довго

 У розпорядника інформації є рівно 5 днів, щоб надати вам відповідь на запит. Якщо він цього не зробив – маєте законні підстави оскаржувати його дії. 

Якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник має вас повідомити протягом п’яти робочих днів з дня отримання запиту.